به گزارش شیرازه، آئین تکریم مدیرکل سابق آموزش و پرورش فارس که پنج سال پایانی عمر خدمتش را در این جایگاه سپری کرد وبازنشست شد و سرپرست پنج ماهه آموزش و پرورش که خیلی ها امید به ابقای او داشتند توام با معارفه علی عسکر نجفی به‌عنوان مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش فارس پس از انتظار طولانی و انتقادات مسئولین استانی ونمایندگان مجلس به وزیر آموزش و پرورش ‌به خاطر بلاتکلیفی در معرفی فرد مناسب در این سمت در باشگاه فرهنگیان شیراز برگزار شد.

عبدالرسول احمدی که علیرغم تمام رایزنی‌های سیاسی بویژه از طرف یکی از نمایندگان شیراز در مجلس، قسمتش نشد پشت میز مدیریت آموزش و پرورش فارس بماند،اولین نفری بود که در این مراسم  پشت تریبون قرار گرفت و با بیان اینکه هیچ‌گاه به فکر منفعت شخصی خود نبوده، گفت: خوشحالم که بار سنگین مسؤولیت را بر دوش فرد دیگری می‌گذارم.

وی که بعد از حمیدرضا آذری سرپرستی اداره‌کل آموزش‌وپرورش فارس را به مدت ۵ ماه برعهده داشت، افزود: باور ما این بود در چند صباحی که مسؤولیت بر گردن ما نهاده شد گرهی از مشکلات را باز کنیم، اما به‌واقع مشکلات آموزش‌وپرورش بسیار است و بدون کمک همگان رفع این مشکلات امکان‌پذیر نیست.

احمدی تأکید کرد: به‌هرحال کسانی هم بودند که در زمان مدیریت بنده سنگ‌اندازی می‌کردند، اما بنده همه آن‌ها را می‌بخشم.

حمیدرضا آذری مدیرکل سابق آموزش‌وپرورش فارس در ادامه این آئین گزارش مبسوطی از خدماتی که در دوران تصدی وی از سال ۹۲ تاکنون ارائه‌ شده است، ارائه داد وگفت: در بدترین شرایط ممکن مسؤولیت قبول کردم، در روزگاری که تنها یک پژو در اداره داشتیم و به خاطر همین پژو اداره دارایی می‌گفت که تشریفات را کنار بگذارید!

وی تاکید کرد:ما  به دنبال خلق پول در آموزش‌وپرورش بودیم، اما کارهای بزرگ ما را از کارهای کوچک غافل نکرد و همان‌قدر که انجام پروژه‌ها و گرفتن طلب ۵ میلیارد تومانی از شهرداری برای ما مهم بود، ثبت‌نام یک دانش‌آموز افغانی نیز اهمیت داشت.

مدیرکل سابق آموزش‌وپرورش فارس، جسارت را لازمه مدیریت دانست و خاطرنشان کرد: کسی که ریگی در کفش ندارد همیشه جسور و شجاع است، اما متأسفانه در نظام مدیریتی کشور شرایط به‌صورت آگاهانه یا غیرآگاهانه برای مدیران جسور و کارآمد مناسب نیست و این فضا به ناکارآمدی نظام منجر خواهد شد.
آذری با بیان اینکه نسبت به مدیران گذشته هیچ‌گونه قضاوتی انجام نداده است، تصریح کرد: ما از روز نخست پذیرش مسؤولیت سعی کردیم به جای انتقاد از مدیران گذشته، با تلاش مضاعف کارایی خود را نشان دهیم.

وی همچنین با انتقاد از نظام آموزش‌وپرورش نیز گفت: ساختار آموزش‌وپرورش باید غیرمتمرکز باشد و تمام امور از استخدام معلم تا تالیف کتب و پرداخت حقوق و مدیریت کار در داخل استان ها انجام شود. 

اذری همچنین پیشنهاد داد بهتر است در ساختار آموزش و پرورش راهی برای اقتصاد پایدار ایجاد شود.

این مدیر سابق تأکید کرد: متأسفانه در تاریخ مملکت به‌اندازه انگشتان دست کسی را نمی‌بینم که آموزش‌وپرورش را آن‌گونه که باید باور کرده باشد.

 واکنش انتقادی مدیر سابق آموزش و پرورش به «کمپین فرزندت کجاست؟»

آذری با انتقاد از کسانی که مدیران را به بهانه‌های گوناگون تحت‌فشار قرار می‌دهند، اظهار داشت: کشوری که مدیران سطوح بالا سرمایه دانسته نشوند و امنیت شغلی نداشته باشند از توسعه به دور است.  امروز خواص هم دچار یک نوع سطحی‌گری و عوام‌گرایی شده‌اند؛ برای نمونه بحث «کمپین فرزندت کجاست؟» را راه‌اندازی کرده‌اند، آخر چه ربطی دارد؟ آیا مهم این است که بپرسیم آقای مدیر تو متعهدی، شجاعی، کاربلدی، متعهد به نظامی؟ یا اینکه بگوییم فرزندت کجاست؟ آیا داشتن ۳ فرزند در داخل حُسن است؟ آیا صرفا اگر کسی فرزندانش در خارج از کشور باشنذ عیب محسوب می‌شود؟ آیا این راه گم کردن نیست؟

مدیرکل سابق آموزش‌وپرورش فارس که فرزندش در خارج از کشور به سر می‌برد، ادامه داد: اخیراً هم طرحی را در مجلس دنبال می‌کنند که مدیران پس از پایان مسؤولیت ۲ سال ممنوع‌الخروج شوند و این یعنی مخاطبان در ایران و جهان بدانند که همه مدیران در سطوح بالا مشکل‌ دارند، مگر خلافش ثابت شود.

وی افزود: با چنین رویکردهایی راه را اشتباه می‌رویم، درحالی‌که ما باید به مدیران سطوح بالای خود اعتماد کرده و امنیت تصمیم‌گیری به آن‌ها بدهیم.

ضمن احترام به قومیت ها شایسته‌سالاری از همه‌چیز مهم‌تر است

سخنرانی رئیس مجمع نمایندگان فارس و نماینده استهبان و نی‌ریز که با هیجان بالا و مانند میتینگ های انتخاباتی ایراد شد نقطه اوج مراسم بود و واکنش منفی حضار را برانگیخت. 

اصغر مسعودی در ابتدای سخنانش از اینکه با وی مشورتی در خصوص مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش نشده، انتقاد کرد و اظهار داشت: نجفی برای پست مدیرکلی با بنده رایزنی نکرد، هرچند دوستانی داشت که پیگیر کار وی بودند!

وی با بیان اینکه هر کس مسؤول می‌شود خود را در معرض تهمت‌های گوناگون قرار خواهد داد، افزود: امروز از اخلاق فاصله گرفته ایم و به راحتی به مسئولان تهمت می‌زنیم.ما نمی‌توانیم خانواده مسئولان را از حقوق اجتماعی محروم کنیم.

مسعودی به ظرفیت های استان در بحث آموزش و پرورش پرداخت و گفت: به نظر ما شایسته‌سالاری از همه‌چیز مهم‌تر است و باید با احترام به تنوع قومیتی در استان، از تمام ظرفیت‌ها در آموزش‌وپرورش بهره بگیریم تا به جایگاه شایسته این استان برسیم.

این نماینده مجلس که با حرارتی خاص صحبت می‌کرد، خواستار توجه ویژه به حل مشکل فرهنگیان شد و اظهار داشت: از معلمی که به خاطر تنگنای اقتصادی عصرها مسافرکشی می‌کند نباید انتظار داشت که راندمان آموزشی بالایی داشته باشد؛ امروز فرهنگیان ما مشکل مسکن و معیشت دارند درحالی‌که می‌توان با چند وام این مشکلات را حل کرد.
دروغ نگویید شعار بس است

در حین سخنان مسعودی یکی از حاضران با صدای بلند وی را خطاب قرار داد و افزود: شما به‌جای اینکه اینجا شعار دهید بهتر است بگویید به‌عنوان نماینده ملت چرا به وزیری رأی اعتماد دادید که در زمانی که از صندوق ذخیره فرهنگیان چندین هزار میلیارد اختلاس شد، قائم‌مقام وزیر و معاون توسعه و پشتیبانی وزارتخانه بود!

رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی بدون اعتنا به انتقادات فرهنگیان حاضر در مراسم به سخنانش ادامه داد اما حاضرین با شعار های دروغ نگو، شعار کافیست حرفش را قطع کردند.

مسعودی در پاسخ گفت: من شعار نمی‌دهم و حرف دل مردم و معلمان را انتقال می‌دهم. کار اجرایی بر عهده دولت است و ما به‌عنوان نماینده مجلس، مطالبه‌گر امور مردم هستیم. آموزش نیاز به آرامش و همدلی دارد.

 استاندار فارس درخواست کرد که برای احمدی حکم بزنند که نزدند

هادی پژوهش جهرمی معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس سخنران بعدی این آئین بود که در سخنانی اظهار داشت: متأسفانه روند انتخاب مدیرکل آموزش‌وپرورش خیلی طولانی شد، به‌طوری‌که هرروز یک گزینه مطرح می‌شد و بازهم خبری از انتخاب مدیرکل نبود!

وی افزود: دوران سرپرستی برزخ گونه است هرچند احمدی تلاش زیادی کرد که این شرایط برکارش اثر نگذارد. استاندار فارس در چنین شرایطی گفت اگر قرار است حکمی زده شود، همان ابتدا مدیر کل را مشخص کنید و برای احمدی حکم بزنید، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد. به‌هرحال مجموعه مدیریت استان به دنبال این بود که مدیریت آموزش‌وپرورش هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

پژوهش خطاب به مدیر جدید نیز برای همکاری و پشتیبانی اعلام آمادگی کرد و گفت: استانداری در حوزه ستادی و میدانی با تمام قوا پشت سر فرهنگیان خواهد بود.

حضور نمایندگان در میان فرهنگیان یک فرصت است آن را به تهدید تبدیل نکنند

عمادی معاون وزیر آموزش‌وپرورش نیز با ذکر خاطره حضور در زمان انتخاب سرپرست این اداره کل در شیراز  گفت: همان موقع هم راضی به انتخاب سرپرست نبودیم اما با وجود بازنشستگی آقای آذری از لحاظ قانونی نمی شد چند ماه تا مشخص شدن مدیر جدید از حضور وی بهره ببریم. البته قانونا سرپرستی باید به معاونت پشتیبانی می رسید اما چون خود آقای حق شناس از گزینه های تصدی مدیریت بودند این اتفاق نیفتاد.درهرحال پس از رایزنی‌های فشرده مدیر توانمندی از بین گزینه‌های موجود انتخاب شده است.

وی آینده خوبی را برای اداره آموزش و پرورش فارس پیش‌بینی کرد و گفت: حضور نمایندگان برای فرهنگیان یک فرصت است که باید از ان بهره ببرند و این فرصت را به تهدید تبدیل نکنند.

باید به افراد شایسته بدون توجه به خط و باند سیاسی و قومیت مسؤولیت داد

مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش استان فارس نیز به‌عنوان سخنران پایانی این آئین اظهار داشت: بنده با رنج معلمان آشنا هستم و از جنس آنان هستم؛ مشکلات زیاد است باید سعی ‌کنیم با خرد جمعی مشکلات را به حداقل برسانیم.

عسکر نجفی افزود: باید به سمت کاهش تمرکزگرایی برویم و به مدیران تفویض اختیار شود، ضمن اینکه باید به جوانان نیز میدان دهیم همانطور که در دفاع مقدس به انها اعتماد کردیم و نتیجه گرفتیم. ما تجربه اعتماد به جوانان را در آموزش و پرورش عشایر هم داشتیم.

وی افزود: من معتقدم در آموزش‌وپرورش باید به افراد شایسته بدون توجه به خط و باند سیاسی و قومیت مسؤولیت داد. آموزش و پرورش صحنه هنرمندی آحاد مردم است و منحصر به یک قوم نیست.

مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به اینکه به شاگردی استاد بهمن بیگی افتخار می کند  ابراز داشت: در ابتدای این مسئولیت جدید که طی مراحل گام به گام و خدمت در مسئولیت های مختلف به ان رسیدم یاد و خاطره استادم را گرامی می دارم که هرچه دارم از اوست.

 وی تاکید کرد: ما راهکارهای اجرایی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش را دنبال خواهیم کرد.

نجفی از رسانه‌ها نیز خواست تا با تعامل موثر  مجموعه آموزش‌وپرورش را یاری دهند.

در پایان این مراسم، با حضور جمعی ازنمایندگان مجلس، عسگر نجفی به‌عنوان مدیرکل جدید آموزش‌وپرورش استان فارس معرفی و از زحمات حمیدرضا آذری مدیرکل سابق و عبدالرسول احمدی سرپرست این اداره، تقدیر به عمل آمد.